Koronka czy implant – co wybrać

W pewnych przypadkach, zdarza się że nasz ząb jest już tak zniszczony, na przykład w wyniku zaniedbań, kiedy to próchnica spowodowała już nieodwracalne zniszczenie korony zęba lub kiedy w wyniku nieszczęśliwego wypadku dojdzie do jego złamania. W takiej sytuacji zwyczajna plomba nie wystarczy, bo i plombować nie ma czego, ząb praktycznie nie istnieje.

Trzeba go więc właściwie od podstaw odbudować. Do takich celów służą implanty, które całkowicie zastępują brakujący ząb wraz z korzeniem. Natomiast, kiedy ząb i jego korzeń nie jest w tak złym stanie i możliwe jest jego oszlifowanie do stanu, kiedy nie będzie znajdowała się na nim próchnica, możliwe jest zastosowanie korony protetycznej, która montowana jest do oszlifowanego kawałka zęba.

Jaki jest cel?montowanie-zeba

Celem takich działań jest oczywiście ratowanie naszego zgryzu, jeden chory ząb jest przyczyną do zachorowania kolejnych zębów. Jednak problemu choroby można by pozbyć się wyrywając jedynie ząb. Dlatego koronki czy implanty instalujemy właśnie w celu uzupełnienia ubytków, które pozwolą zachować nam naturalny wygląd zębów oraz pełne mocne uzębienie, bez przerw.

Koronka

Koronę protetyczną, bo tak brzmi pełna nazwa popularnie skracana do koronki, wykonuje się po leczeniu kanałowym, w przypadku kiedy ząb został złamany lub kiedy próchnica spowodowała zbyt duże osłabienie i zniszczenia zęba. Stosowana jest również w przypadku, kiedy ząb uległ przebarwieniu, a jego właścicielowi zależy na estetycznym wyglądzie jego uzębienia.

Wykonywana jest najczęściej z porcelany o podbudowie metalowej, z ceramiki o podbudowie z tlenku cyrkonu, z akrylu – są z niego wykonywane korony tymczasowe i z pełnego metalu – obecnie bardzo rzadko stosowane.

W przypadku żywego zęba korona montowana jest na oszlifowanej koronie zęba, który oszlifowuje się tak, aby z każdej strony powierzchnia zęba zmniejszyła się o 1-2mm i tak aby nie było na nim nawet najmniejszych ognisk próchnicy.

Natomiast w przypadku zęba, który jest już martwy stosowany jest wkład koronowo-korzeniowy, na którym następnie montuje się koronę. Celem montowania koronki jest chęć utrzymania naturalnego wyglądu zęba, który po leczeniu z próchnicy jest zwyczajnie mocno sfatygowany, oraz wzmocnienie go.

Implantysprzet-dentystyczny

Stosowanie implantów jest obecnie najskuteczniejszą i najdoskonalszą metodą na uzupełnianie braków w uzębieniu. Są one bardzo trwałe, praktyczne i eliminują problem dyskomfortu związanego z noszeniem sztucznej szczęki.

Implant jest niewielką śrubką wykonaną z tytanu, która po wszczepieniu w kość szczęki zastępuje korzeń zęba. To właśnie do niej montowane są korony zęba, które wykonuje się z porcelany lub ceramiki. Posiadanie takiego zęba praktycznie niczym nie różni się od zęba naturalnego, możliwe jest nawet dobranie odpowiedniej barwy korony i dopasowanie jej do koloru reszty uzębienia.

Implanty ceramiczne lub porcelanowe nie należą do najtańszych zabiegów, jednak w przypadku braku posiadania korzenia, do którego można by przymocować samą koronę są jedyną możliwością odzyskania zęba.

Co wybrać?

W przypadku kiedy uda się wyleczyć ząb i pozostanie nam jego korzeń, możliwy jest montaż samej koronki, jest to zabieg zdecydowanie tańszy od instalacji Implantów.  Jednak w przypadku, w którym zęba nie uda się nam uratować i został on wyrwany wraz z korzeniem, jedynym rozwiązaniem jest zastosowanie implantu, który zastąpi korzeń i na którym następnie osadzimy koronę naszego nowego zęba. Takimi zabiegami zajmują się wyspecjalizowani ortodonci i protetycy

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.