Jak poradzić sobie z krótkowzrocznością?

Krótkowzroczność, czyli problem z widzeniem z oddali i stosunkowo dobrym widzeniem z bliska to jedna z najczęściej występujących wad wzroku niezależnych od wieku czy płci pacjenta. Jej pojawienie się może znacząco utrudniać życie, szczególnie podczas poruszania się po mieście czy prowadzenia pojazdów, ale jednocześnie nie sprzyja też osobom pracującym na co dzień przed komputerem czy w innym zawodzie wymagającym mocnego skupienia wzroku na przedmiotach w bliskiej odległości. Istnieje wiele sposobów na spowolnienie tempa rozwijania i pogłębiania się wady, jednak sama jej korekcja możliwa jest jedynie poprzez zastosowanie okularów, soczewek kontaktowych bądź wykonanie zabiegu korekcji wzroku. Jak poradzić sobie z krótkowzrocznością?

Krótkowzroczność – jak się objawia i co ją powoduje?

Nazywana w żargonie medycznym miopią krótkowzroczność jest spowodowana nieprawidłową budową gałki ocznej, z powodu której światło załamuje się wewnątrz oka przed siatkówką, a nie bezpośrednio na niej. Zaburzenie budowy oka może być wynikiem nieprawidłowości genetycznych (wady wzroku mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie), ale też rezultatem nadmiernego przemęczania oczu, w tym intensywnej pracy przed komputerem czy wymagającej mocnego skupienia wzroku na drobnych przedmiotach.

Głównym objawem krótkowzroczności jest oczywiście pogorszenie się jakości widzenia z oddali, choć to często trudno zauważyć szczególnie przy stosunkowo małych wadach wzroku. Warto obserwować więc swoje zachowanie w momencie patrzenia na bardziej oddalone punkty i przedmioty – potrzeba przybliżenia się do tablicy czy znaku, przysuwania książki bliżej twarzy, częste mrużenie oczu czy gorsze widzenie po zmroku to dobre wskazówki, z którymi warto wybrać się do okulisty. Szybko podjęta korekcja wzroku może znacząco spowolnić lub zatrzymać rozwijanie się wady wzroku, a współczesne metody leczenia wcale nie wymagają noszenia niewygodnych okularów korekcyjnych.

Jak poradzić sobie z krótkowzrocznością? Najpopularniejsze metody korekcji i leczenia

Zdecydowanie najpopularniejszą, najłatwiejszą i najtańszą metodą korekcji krótkowzroczności jest zastosowanie odpowiednio dopasowanych okularów korekcyjnych bądź też soczewek kontaktowych sferycznych o ujemnej mocy. Soczewki tego typu powodują przesunięcie ogniska światła we właściwe miejsce, dzięki czemu możliwe jest ostre widzenie do każdej odległości. Samą moc soczewki lub szkieł okularowych należy oczywiście dopasować na podstawie szeregu badań wykonanych u okulisty, pamiętając przy tym że moc zadeklarowana w okularach korekcyjnych nie będzie identyczna do mocy właściwych do zastosowania soczewek kontaktowych.

Decydując się na tradycyjną korekcję wzroku i wybór pomiędzy okularami lub soczewkami kontaktowymi, należy zdawać sobie sprawę z korzyści i problemów jakie niosą za sobą obydwie formy. Okulary, choć często mniej wygodne i niezbyt odpowiednie dla osób bardzo aktywnych, nie powodują podrażnienia oczu, mogą być noszone przez całą dobę bez konieczności zachowania specjalnej higieny i latem mogą być zastąpione okularami przeciwsłonecznymi korekcyjnymi, które powleczone specjalną powłoką mogą w dalszym ciągu korygować wadę, jednocześnie chroniąc oczy przed promieniowaniem UV i oślepieniem. Z drugiej strony, soczewki kontaktowe to rozwiązanie niezwykle wygodne – bez problemu wybierzemy się w nich na basen, bieżnię czy kort tenisowy, nie obawiając się o zgubienie bądź zniszczenie okularów. Wybierając soczewki należy jednak pamiętać, że te dwutygodniowe bądź miesięczne należy każdego dnia odpowiednio oczyszczać za pomocą specjalnego płynu, a soczewki jednodniowe zmieniać na nowe po każdym użyciu.

Laserowa korekcja wzroku – alternatywa dla soczewek i okularów

Wykonanie zabiegu laserowej korekcji wzroku to rozwiązanie dedykowane tym, którzy nie chcą bądź nie mogą korzystać z soczewek kontaktowych, a jednocześnie nie przepadają za noszeniem okularów korekcyjnych. Zabieg można wykonać bez względu na wielkość wady wzroku, choć zwykle nie zaleca się przeprowadzania go u osób młodszych, z tendencją do pogłębiania się wady. Operacyjne leczenie wzroku to obecnie jedyna metoda, która pozwala pozbyć się całkowicie wady, odzyskać pełną ostrość wzroku i zrezygnować z zewnętrznych metod korekcji wzroku.

Krótkowzroczność to wada, która dotyka naprawdę wielu osób w każdym wieku i wbrew pozorom bardzo łatwo sobie z nią poradzić. Dzięki postępowi okulistyki nie trzeba już wybierać pomiędzy niewygodnymi okularami, a podrażniającymi oczy soczewkami – obydwa rozwiązania są równie skuteczne i mogą być stosowane zamiennie, zależnie od potrzeb i indywidualnych wymagań.