Na jakie problemy może wskazywać nieświeży oddech?

Nieświeży oddech, nazywany medycznie halitozą, może wynikać ze słabej higieny jamy ustnej lub być oznaką innych problemów zdrowotnych. Mogą go pogarszać niektóre rodzaje jedzenia, które spożywamy i inne niezdrowe nawyki.

mężczyzna
Co wpływa na nasz oddech?

Jednym z czynników, które wpływają na nasz oddech jest to, co jemy. Zasadniczo wszystko co spożywamy zaczyna się rozkładać w naszych ustach. Jeżeli nasze posiłki mają silny zapach, jak czosnek i cebula, szczotkowanie, nitkowanie, a nawet płyn do płukania, tylko chwilowo zakryją ten zapach. Nie zniknie on całkowicie dopóki pokarm nie przejdzie przez nasze ciało.
Jeżeli nie myjemy zębów i nie stosujemy nici dentystycznej codziennie, to cząsteczki pokarmu mogą pozostać w ustach, pobudzając rozwój bakterii między zębami, wokół dziąseł i na języku. To powoduje nieświeży oddech. Antybakteryjne płyny do płukania jamy ustnej mogą pomóc w redukcji bakterii.
Ponadto bakterie powodujące nieprzyjemne zapachy i cząstki żywności mogą powodować nieświeży oddech, jeśli mamy protezę i jej odpowiednio nie czyścimy.
Palenie lub żucie produktów na bazie tytoniu może również powodować nieświeży oddech, plamienie zębów, zmniejszanie zdolności do smakowania potraw i podrażnianie dziąseł.

Na jakie problemy może wskazywać nieświeży oddech?

Uporczywy nieświeży oddech lub zły smak w ustach może być oznaką ostrzegawczą choroby dziąseł. Choroba dziąseł jest spowodowana nagromadzeniem płytki nazębnej na zębach. Bakterie powodują powstawanie toksyn, które podrażniają dziąsła. Jeśli choroba dziąseł nie jest leczona, może uszkodzić dziąsła i szczękę.
Inne dentystyczne przyczyny nieświeżego oddechu obejmują źle dopasowany sprzęt dentystyczny, zakażenia jamy ustnej drożdżakami i próchnicę.
Stan chorobowy suchości w ustach może również powodować nieświeży oddech. Ślina jest niezbędna do nawilżenia jamy ustnej, zneutralizowania kwasów wytwarzanych przez płytkę nazębną i zmywania martwych komórek, które gromadzą się na języku, dziąsłach i policzkach. Jeśli nie zostaną usunięte, komórki te rozkładają się i mogą powodować nieświeży oddech. Suchość w ustach może być skutkiem ubocznym różnych leków, problemów z gruczołami ślinowymi lub ciągłego oddychania przez usta.
Wiele innych chorób może powodować nieświeży oddech. Oto niektóre z nich: infekcje dróg oddechowych, takie jak zapalenie płuc lub zapalenie oskrzeli, przewlekłe infekcje zatok, cukrzyca, przewlekłe refluksy kwasowe oraz problemy z wątrobą lub nerkami.

Jak można walczyć z nieświeżym oddechem?

Podstawą walki z nieświeżym oddechem jest dobra higiena jamy ustnej. Powinniśmy dwa razy dziennie szczotkować zęby pastą z fluorem, aby usunąć resztki jedzenia i płytkę nazębną. Nie zapominajmy o myciu języka. Szczoteczkę powinniśmy wymieniać co 2-3 miesiące lub po chorobie. Należy też używać nici dentystycznych i płynów do płukania ust. Jeżeli nosimy protezę powinniśmy usuwać ją na noc i dokładnie wtedy wyczyścić.
Niezwykle istotne są regularne wizyty u dentysty – co najmniej dwa razy w roku. Będzie on w stanie wykryć i leczyć choroby przyzębia, suchość w ustach lub inne problemy, które mogą być przyczyną nieprzyjemnego zapachu w ustach. Jeżeli palimy powinniśmy przestać. Zrezygnujmy też z żucia produktów na bazie tytoniu.
Prócz higieny warto zadbać o to, by pić dużo wody. Dzięki temu usta będą wilgotne. Dodatkowo pomóc nam może guma do żucia lub miętowe cukierki. Wybierajmy jednak produkty bezcukrowe. Prócz zapachu stymulują one wydzielanie śliny, co może pomóc zmyć cząstki żywności i bakterie.