Badanie USG prywatnie – jak wygląda i ile kosztuje?

Badanie USG jako forma diagnostyki obrazowej jest jednym z najchętniej wykonywanych procedur medycznych. Wynika to przede wszystkim z bezpieczeństwa stosowania ultrasonografu, a także możliwości częstego powtarzania badania. W zależności od potrzeb badanie USG przeprowadza się zarówno do weryfikacji stanu zdrowia narządów wewnętrznych, tkanek, żył, a nawet do monitorowania ciąży. Jakie rodzaje USG wyróżniamy?

W trakcie diagnostyki większości schorzeń przeprowadzane są badania ultrasonograficzne. Badanie obrazowe USG pozwala na zobaczenie nieprawidłowości i zmian chorobowych tkanek oraz narządów wewnętrznych, dlatego lekarze chętnie z niego korzystają. Na czym polega badanie USG i kiedy się je przeprowadza? Czy warto je przeprowadzać w prywatnym gabinecie?

Czym jest badanie ultrasonograficzne?

Ultrasonografia to podstawowe badanie z zakresu diagnostyki obrazowej, które przeprowadzane jest w celu weryfikacji stanu zdrowia pacjenta. Wynik badania pozwala na prowadzenie dalszej diagnostyki, rozpoczęcia leczenia lub wprowadzenia działań profilaktycznych. Badanie USG stanowi także podstawę do zakończenie prowadzonego dotychczas leczenia. Dzięki USG możliwe jest zobaczenie między innymi wielkości i kształtu narządów wewnętrznych. Oprócz tego aparat do ultrasonografii jest wykorzystywany do diagnostyki zmian nowotworowych, mięśniaków oraz guzów. Z racji tego, że badanie jest bezpieczne dla zdrowia pacjenta, znajduje ono swoje zastosowanie w prowadzeniu ciąż, umożliwiając dokładne monitorowanie stanu zdrowia dziecka przed jego narodzinami.

Nowoczesne aparaty do przeprowadzania badania ultrasonograficznego dają bardzo dokładny obraz danego schorzenia. Diagnostyka obrazowa umożliwia zatem weryfikację stanu takich narządów jak wątroba, trzustka czy nerki, a także wykrycie niepokojących zgrubień i guzów w celu dalszej diagnostyki – na przykład chirurgicznej.

Z racji tego, że badanie USG zaliczane jest do podstawowych badań diagnostycznych, znajduje ona swoje zastosowanie w niemal każdej dziedzinie medycyny. Najczęściej wykorzystuje się ją w różnego rodzaju badaniach ginekologicznych. W ginekologii badanie USG służy przede wszystkim do weryfikacji rozwoju dziecka przed jego narodzinami, do pobierania tkanek do badania histopatologicznego (biopsje), co pozwala na postawienie dokładnej diagnozy i rozpoczęcia leczenia.

Badanie USG znajduje swoje zastosowanie także w endokrynologii w celu sprawdzenia stanu tarczycy oraz w gastroenterologii – ultrasonografia jamy brzusznej. Za pomocą aparatu do USG można również weryfikować przepływ krwi w żyłach kończyn górnych i dolnych, co pozwala na szybkie wykrycie niebezpiecznych dla zdrowia skrzepów krwi.

Jak przeprowadzane jest badanie USG?

Badanie ultrasonograficzne opiera się na wykorzystaniu fal ultradźwiękowych wytwarzanych przez głowicę przeznaczonego do tego urządzeniu (ultrasonograf). Głowicą aparatu do USG radiolog przykłada do określonej powierzchni ciała, a w efekcie fale dźwiękowe są odbijane od narządów i tkanek, wracając do głowicy. Odbierane przez głowice sygnały są przekształcane w obraz, który następnie jest interpretowany przez specjalistę przeprowadzającego badanie.

Obecnie wyróżniamy kilka rodzajów badań ultrasonograficznych. Może ono odbywać się na zewnątrz poprzez przykładania głowicy aparatu do USG do powierzchni ciała. Oprócz tego badanie obrazowe można przeprowadzić poprzez wprowadzenie głowicy do otworów i jam ciała – badanie endosonograficzne. Wyróżnia się także USG zabiegowe, śródoperacyjne oraz gałki ocznej.

Badanie ultrasonograficzne jest zupełnie bezbolesne i nie ma przeciwskazań do jego przeprowadzenia. Ważne jest jednak, aby przed udaniem się na wizytę do specjalisty, odpowiednio się do badania przygotować. W zależności od tego, co będzie badane, lekarz powinien poinstruować, co należy zrobić przed wizytą.

Samo badanie USG jest krótkie i polega na tym, że specjalista będzie poruszał i uciskał głowicą aparatu ultrasonograficznego po określonym obszarze ciała. W efekcie na ekranie pojawi się obraz diagnostyczne, będący podstawą do postawienia diagnozy i wdrożenia leczenia.

Koszt badania USG prywatnie

Badania USG można wykonać na zlecenie innego lekarza w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Jednak coraz więcej osób decyduje się na szybszą diagnostykę za pomocą USG w prywatnych gabinetach medycznych. Takie badania prywatnie można wykonać między innymi w centrum medycznym Doktor w Wałbrzychu – http://doktor.walbrzych.pl/.

Badanie USG prywatnie jest przeprowadzane w krótkim czasie, a pacjenci nie muszą czekać w kolejkach do specjalisty. Koszt takiego badania jest w dużej mierze uzależniony od rodzaju USG do wykonania. O jego wysokość można dopytać podczas rejestracji telefonicznej lub zapoznać się z cennikiem udostępnianym przez prywatne centra medyczne.