Jak rozpoznać zapalenie woreczka żółciowego?

Zapalenie woreczka żółciowego może nieść za sobą poważne powikłania, a nieleczony doprowadzić nawet do żółtaczki, martwicy woreczka, zapalenia otrzewnej i bezpośredniego zagrożenia życia. Rozpoznanie objawów nawet we wstępnych fazach stanu zapalnego woreczka żółciowego nie powinno sprawić większych problemów, ale ważne jest, by po ich zaobserwowaniu szybko udać się do lekarza w celu postawienia diagnozy i podjęcia leczenia. Jak rozpoznać zapalenie woreczka żółciowego i czym grozi stan zapalny? 

Przyczyny i objawy zapalenia woreczka żółciowego

Woreczek lub inaczej – pęcherzyk żółciowy – to narząd, który magazynuje i zagęszcza żółć uwalnianą podczas procesu trawienia. Narząd nie jest duży, ale jego stan zapalny może wywołać poważne komplikacje zdrowotne. To z ich powodu tak ważne jest, by szybko reagować na objawy problemu i podjąć leczenie, często wymagające całkowitego usunięcia pęcherzyka żółciowego. 

Stan zapalny woreczka żółciowego najczęściej związany jest z powikłaniami kamicy pęcherzyka, utrudnionym odpływem żółci lub obrzękiem błony śluzowej. Podczas gdy żółć i kamienie gromadzące się w woreczku żółciowym nie mogą z niego odpłynąć, podrażniają błonę śluzową i powodują dolegliwości bólowe, niedokrwienie ścian pęcherzyka żółciowego, a także namnażanie się bakterii. Wśród czynników sprzyjających rozwinięciu się kamicy żółciowej i zapaleniu woreczka żółciowego wymienia się nadmiar cholesterolu we krwi, cukrzycę oraz nagły spadek wagi. Wystąpienie stanu zapalnego może przyspieszyć także nadużywanie alkoholu. 

Przy jakich objawach warto udać się do lekarza?

Objawy zapalenia woreczka żółciowego mogą być różne, zależnie od pacjenta i stopnia zaawansowania stanu zapalnego. Wiele z objawów doskwiera pacjentowi na tyle, że wizyta u lekarza będzie wskazana nawet jeśli diagnoza nie wskaże na zapalenie woreczka żółciowego. Wśród najczęściej pojawiających się objawów stanu zapalnego w okolicy woreczka żółciowego wyróżnia się: 

  • Ostry ból w nadbrzuszu, po prawej stronie pod żebrami, często promieniujący do prawej łopatki i kręgosłupa. Odczuwany ból może przypominać kolkę i trwać wiele godzin. Bóle tego typu często pojawiają się u osób z zapaleniem woreczka żółciowego po zjedzeniu smażonych, ciężkich do strawienia potraw. 
  • Wyczuwalny pod skórą, powiększony, bolesny w dotyku pęcherzyk żółciowy. Choć nie zawsze się pojawia, wyczuwanie pęcherzyka należy do bardzo alarmujących objawów, z którymi należy od razu zgłosić się do lekarza. 
  • Gorączka.
  • Dreszcze.
  • Brak apetytu. 
  • Niesmak w ustach.
  • Nudności. 
  • Wymioty. 
  • Przyspieszenie tętna i oddechu. 

Ostre przypadki zapalenia woreczka żółciowego mogą objawić się także żółtaczką oraz tzw. objawem Chełmońskiego – po uderzeniu w okolicę łuku żebrowego pacjent będzie odczuwał silny ból

woreczek żółciowy

Same objawy wskazujące na zapalenie woreczka żółciowego nie są jeszcze podstawą do diagnozy. Lekarz przyjmujący pacjenta z wymienionymi objawami przeprowadza najczęściej badanie żółci pobranej z dwunastnicy, badanie fizyczne pacjenta pod kątem wyczuwalnego powiększenia się woreczka żółciowego oraz wyklucza zakażenia pasożytnicze oraz inne choroby dające podobne efekty. W przypadku zapalenia pęcherzyka żółciowego ważne jest szybkie postawienie diagnozy, dlatego wymienione badania najlepiej przeprowadzić podczas jednej pilnej wizyty. 

Dlaczego szybka diagnoza zapalenia woreczka żółciowego ma znaczenie?

Pacjent, który cierpi na zapalenie woreczka żółciowego zmaga się nie tylko z fizycznymi objawami choroby w postaci nudności, wymiotów czy ostrego bólu brzucha. Nieleczony stan zapalny może doprowadzić do powikłań takich jak martwica pęcherzyka żółciowego, ropniak pęcherzyka żółciowego, wodniak pęcherzyka żółciowego, perforacja pęcherzyka czy zapalenie otrzewnej. Szybko wykryty problem może być leczony farmakologicznie, ale zbyt późne zgłoszenie się do lekarza i doprowadzenie stanu zapalnego do stanu ostrego bądź przewlekłego będzie wymagało interwencji chirurgicznej i usunięcia pęcherzyka żółciowego. Jeśli zastanawiasz się gdzie usunąć woreczek żółciowy we Wrocławiu, zachęcamy do skorzystania z oferty Centrum Medycznego 1look, gdzie do dyspozycji pacjentów są świetni chirurdzy i wykwalifikowany personel, mający doświadczenie w operacjach woreczka żółciowego.

Jeśli leczenie stanu zapalnego zostanie podjęte wcześnie, skutecznymi metodami są m.in. niesteroidowe leki przeciwzapalne, preparaty rozkurczowe i antybiotyki o działaniu antybakteryjnym, zmniejszające rozwijanie się bakterii w obrębie stanu zapalnego. W przypadkach przewlekłych samo usunięcie woreczka żółciowego może odbyć się metodą laparoskopową, ale warto nadmienić, że jego pozbycie się bez zmiany diety i usunięcia przyczyn pojawienia się kamicy żółciowej nie eliminuje ryzyka dalszego rozwoju kamicy w przewodach żółciowych.