Podstawowa profilaktyka prozdrowotna u niemowląt – jakie badania wykonać?

Pierwsze miesiące życia dziecka są kluczowe dla jego rozwoju, dlatego w tym czasie wykonuje się niezwykle dużo badań w celu wykrycia wszelkich nieprawidłowości i podjęcia jak najszybszego leczenia.

Regularne wizyty u lekarza pediatry są konieczności i wynikają z obowiązku nałożonego na rodziców. Służą one ocenie, czy niemowlę rozwija się prawidłowo.

Jakie badania wykonuje się dziecku tuż po urodzeniu?

Tuż po urodzeniu się dziecka wykonuje się pierwsze badania. Jest to ocena podstawowych parametrów życiowych wyrażona w skali Apgar, do których należą czynność serca, oddech, napięcie mięśni, odruchy oraz kolor skóry. Za każdy oceniany parametr przyznaje się od 0 do 2 punktów. Maksymalnym wynikiem jest dziesiątka. Wynik w przedziale od siedmiu do dziesięciu punktów wskazuje, że dziecko jest w dobrym stanie.

Niższe wartości świadczą zazwyczaj o niedotlenieniu, co wymaga obserwacji oraz interwencji lekarskiej. Po urodzeniu się dziecka wykonuje się także mierzenie i ważenie maluszka, a także sprawdza się odruchy. Ocenia się również ogólny stan zdrowia poprzez sprawdzenie stawów biodrowych i nóżek, pracy mięśni, budowy kręgosłupa, narządów płciowych, organów w jamie brzusznej, podniebienia.

Po porodzie dochodzi zazwyczaj do pojawienia się u niemowlaka żółtaczki poporodowej, wynikającej z niedojrzałości wątroby, która to dolegliwość znika zazwyczaj po kilku dniach. Jeśli jest inaczej, to wykonuje się wówczas badanie krwi w celu oznaczenia poziomu bilirubiny.

Jakie badania przesiewowe wykonuje się dziecku tuż po porodzie?

Obowiązkiem pracowników służby zdrowia jest również przeprowadzenie w tym czasie obowiązkowych i bezpłatnych badań przesiewowych, podczas których wyklucza się lub potwierdza obecność takich dolegliwości jak:

  • hipotyreoza, czyli wrodzona niedoczynność tarczycy,
  • mukowiscydoza, której konsekwencją są nieprawidłowości w pracy płuc, a także układu pokarmowego,
  • fenyloketonuria, powodującą uszkodzenie mózgu.

Te wady rozwojowe nie są rozpoznawane podczas badania lekarskiego. Pobiera się krew z pięty noworodka przynajmniej po upływie 48 godzin od urodzenia. Kolejnym badaniem przesiewowym, które wykonuje się najpóźniej w trzeciej dobie po narodzinach jest badanie słuchu. Dziecko poddane jest również pierwszym szczepieniom ochronnym przeciwko żółtaczce typu B oraz gruźlicy.

Wszystkie podejmowane przez pracowników służby zdrowia badania służą szybkiemu wykryciu wszelkich nieprawidłowości oraz podjęciu leczenia w celu uniknięcia poważnych konsekwencji zdrowotnych dla dziecka i zapewnienie mu prawidłowego rozwoju. Wykrycie na wczesnym etapie życia malucha jakichkolwiek nieprawidłowości pozwala lekarzowi podjąć jak najwcześniej działanie służące wyleczeniu dziecka.

Jakie badania przeprowadza się po wyjściu dziecka ze szpitala?

Po wyjściu ze szpitala cyklicznie kontrolowany jest stan zdrowia maluszka. W trakcie wizyty pediatra sprawdza wagę i wzrost dziecka, ocenia zgodność parametrów z normą wiekową, a także gojenie się pępka. Ocenia również ciemiączko i prawidłowość zrastania się kości czaszki, pracę serca oraz odwodzenie stawów. Podejmuje się nadal obowiązkowe szczepienia ochronne przeciwko:

  • błonicy,
  • tężcowi,
  • krztuścowi,
  • drugą dawkę przeciwko żółtaczce typu B,
  • pierwszą dawkę przeciwko zakażeniom haemophilus influenzae typu B.

Szczepieniu przeciwko poliomyelitis podaje się dziecko na przełomie trzeciego i czwartego miesiąca, jak również wykonuje się drugie dawki szczepień podanych wcześniej. Każdy rodzic powinien udać się z maluchem do okulisty w celu sprawdzenia stanu oczu, szczególnie w sytuacji, gdy dziecko zezuje i ta skłonność utrzymuje się dłużej. Gdy maluch skończy pół roku, należy skontrolować stan stawów biodrowych i ocenić prawidłowość ich rozwoju, co może mieć decydujące znaczenia przy nauce chodzenia dziecka.

badanie usg

USG bioderek w Gdańsku

USG jest badaniem, które wykorzystuje zjawisko odbicia wygenerowanych wcześniej przez głowicę aparatu fal ultradźwiękowych i rejestracji tej fali po przejściu przez struktury tkankowe, co pozwala ocenić ich kształt, wielkość i wykryć wszelkie nieprawidłowości. Badanie jest całkowicie bezbolesne, bezpieczne i nieinwazyjne. Co najistotniejsze może być bez przeszkód i konsekwencji dla zdrowia wielokrotnie powtarzane w przeciwieństwie do zdjęć rentgenowskich.

Dzięki badaniu USG bioderek w Gdańsku u maluszka można wykryć dysplazję stawu i zagrożenie zwichnięciem w późniejszym okresie życia dziecka, szczególnie przy nauce chodzenia. Pierwsze USG bioderek każdego niemowlaka wykonuje się już od 6 do 8 tygodnia życia. Po wykryciu jakichkolwiek nieprawidłowości trzeba badanie powtórzyć przed rozpoczęcie nauki chodzenia.

Niezwykle istotnym jest fakt, że w późniejszym okresie życia dziecka traci się możliwość obrazowania stawu tą metodą, dlatego warto w początkowym okresie życia malucha zbadać stan jego bioderek, aby uniknąć poważnych konsekwencji podczas rozwoju układu ruchu. Wczesna diagnoza USG i leczenie pozwala usunąć wadę całkowicie jeszcze przed rozpoczęciem nauki chodzenia.