Badania zlecane przez neurologa – co warto wiedzieć?

Neurologia zajmuje się chorobami układu nerwowego obwodowego i ośrodkowego oraz procesami, które doprowadzają do jego zniszczenia. Choroby układu nerwowego mają wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, dlatego warto korzystać z porad lekarza neurologa. Poniżej przedstawiamy przykładowe badania, które zlecić może neurolog.

Czym zajmuje się neurolog?

Neurolog bada podłoże chorób neurologicznych i po postawieniu diagnozy wdraża odpowiednie leczenie. Bada również odruchy fizjologiczne, takie jak między innymi: mięśnia dwugłowego i trójgłowego ramienia, mięśni przywodzicieli uda, ramienno-promieniowe, kolanowe oraz ocenia chodzenie, czucie powierzchniowe i prawidłowość mowy. Na podstawie badania odruchów neurolog może ocenić rodzaj nieprawidłowości i wdrożyć leczenie po wykonaniu dodatkowych badań. Neurolog leczy takie schorzenia jak: migreny z innymi bólami głowy, rwę kulszową, choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa, chorobę Parkinsona, Alzheimera, padaczkę, udary i guzy mózgu, pląsawicę Huntingtona, stwardnienie rozsiane, chorobę Creutzfeldta-Jakoba, nerwicę.

Na jakie badania neurolog może nas skierować?

Neurolog po postawieniu wstępnej diagnozy może skierować pacjenta na dodatkowe badania. Jednym z nich jest tomografia komputerowa, która polega na wykonaniu serii zdjęć przy użyciu promieni rentgenowskich. Dzięki wytwarzaniu promieniowania przez aparat tomograficzny przemieszczający się po badanych partiach ciała i robieniu przez niego wielu zdjęć, można oglądać na ekranie komputera w technice 2D lub 3D badane części ciała na różnych płaszczyznach i warstwach. W ten sposób diagnozuje się różne choroby układu nerwowego. Dla uzyskania dokładniejszego obrazu ewentualnych zmian chorobowych wykonuje się tomografię z kontrastem. Najczęściej za jej pomocą przeprowadza się badanie kręgosłupa lub głowy, co pozwala wykryć nieprawidłowości w pracy mózgu, zmiany zwyrodnieniowe, czy nowotworowe.

Elektroencefalografia czyli EEG ma na celu ocenę czynności elektrycznej mózgu i prawidłowość jego pracy. Wydruk badania pokazuje fale mózgowe alfa i beta, jeśli pojawiają się fale theta, delta, czy iglice to świadczy to o występującym prawdopodobnie procesie chorobowym. Badanie jest bezbolesne i całkowicie bezpieczne, dlatego można je wykonywać wiele razy. Elektroencefalografię wykonuje się diagnozując epilepsję, zaburzenia snu i jego przyczyny, po różnego rodzaju urazach i zatruciu środkami neurotoksycznymi.

Rezonans magnetyczny pozwala dokonać oceny zmian w obrębie badanego obszaru neurologicznego. Wykorzystuje się go do diagnozowania chorób ośrodkowego układu nerwowego takich jak: różnego rodzaju zaburzenia neurologiczne, choroba Alzheimera, stwardnienie rozsiane, nowotwory mózgu oraz guzy kanału kręgowego, choroba Huntingtona, niedokrwienie mózgu, guzki ośrodkowego układu nerwowego. Jest to badanie bezpieczne w stosunku na przykład do badań wykorzystujących promienie rentgenowskie, które są szkodliwe dla organizmu człowieka. Badanie trwa z reguły od 15 do 45 minut i wymaga leżenia nieruchomo we wnętrzu aparatu skanującego. Czasami w badaniu stosuje się kontrast.

badanie wykonywane przez neurologa

Pozytonowa Tomografia Emisyjna czyli PET-CT jest nowatorską metodą pozwalającą na wykrycie zmian chorobowych na bardzo wczesnym etapie rozwoju w przeciwieństwie do innych badań takich jak rentgen, rezonans magnetyczny, czy tomografia komputerowa. Pozytonowa Tomografia Emisyjna służy do wykrywania nowotworów, ale badanie wykonuje się również w chorobach kardiologicznych i neurologicznych. Badanie to pozwala na ocenę aktywności ośrodków nerwowych. Na tej podstawie można wykryć zaburzenia. W ten sposób neurolog może zdiagnozować chorobę Alzheimera dużo wcześniej zanim wystąpią objawy kliniczne.

Zaletą Pozytonowej Tomografii Emisyjnej jest jej precyzja. Przed badaniem podaje się zastrzyk z glukozy znakowanej radioaktywnym fluorem, po godzinie przebywania pacjenta w zaciemnionym pomieszczeniu, dokonuje się właściwego badania, polegającego na skanowaniu pacjenta w pozycji leżącej z rękami uniesionymi nad głową  przez 30 minut. Na ekranie komputera widać trójwymiarowy obraz, na którym dostrzec można komórki chore, których wygląd zdecydowanie różni się od tych zdrowych.