Czy zapach sadzy jest szkodliwy?

Z zapachem sadzy mamy do czynienia najczęściej w przypadku nieszczelności w przewodzie kominowym, zaniedbania go lub w sytuacji, gdy stosujemy nieodpowiedniej jakości opał. Pojawia się on również podczas długich godzin korzystania z kominka oraz w razie pożaru. Jak można skutecznie pozbyć się zapachu sadzy? Czy można to zrobić samodzielnie?

Najczęstsze przyczyny zapachu sadzy – jak sobie z nimi radzić?

Niezależnie od tego, z jakiego powodu odczuwasz w swoim domu sadzę, musisz najpierw rozprawić się bezpośrednio z przyczyną. Czym charakteryzują się najczęstsze przyczyny tego problemu?

Brak ciągu kominowego

Jest to sytuacja w dużej mierze powiązana z wychłodzeniem przewodu kominowego, które ma wpływ na zdolność do wydostawania się dymu na zewnątrz. Prowadzi to do osadzania się sadzy i innych szkodliwych substancji na ścianach komina, stopniowo osłabiając ciąg.

Nieszczelne przewody kominowe

W takich przypadkach można rozpoznać na ścianach komina nieestetyczne plamy oraz wiążący się z nimi nieprzyjemny zapach. Konieczna jest identyfikacja nieszczelności i ich usunięcie.

Usuwanie sadzy ze ścian

Opał niskiej jakości lub zbyt mokry

Nawet najlepszy opał będzie do niczego, jeśli ulegnie zawilgoceniu. Przy spalaniu mokrego drewna lub węgla powstaje szkodliwa dla zdrowia smoła, która osadzając się na ścianach komina, może niekiedy prowadzić nawet do pożaru.

Najczęstszą przyczyną tych kłopotów jest niewiedza lub zwyczajna ignorancja, tymczasem wielu nieprzyjemnych sytuacji oraz narażania się na konsekwencje wdychania sadzy można byłoby uniknąć dzięki regularnym kontrolom stanu przewodów kominowych.

Czy zapach sadzy jest szkodliwy?

Sadzę, jeśli chodzi o sprawność przewodów kominowych oraz wpływ na zdrowie ludzkie, uważa się za substancję szkodliwą. W jaki sposób wpływa ona na nasze kominy i zdrowie?

  • Obniża sprawność komina, osadzając się na ścianach.
  • Podnosi poziom zużycia paliwa.
  • Utrudniając wydostawania się dymu z komina, znacznie podwyższa ryzyko zatrucia spalinami.
  • Kontakt z powietrzem zawierającym sadzę grozi wystąpieniem chorób układu oddechowego, krwionośnego oraz tworzeniem się nowotworów.

Jak można poradzić sobie z zapachem sadzy?

Skuteczne usunięcie sadzy jest problemem, z którym metody domowe najprawdopodobniej sobie nie poradzą. Na rynku jest mnóstwo środków, z których  pomocą możliwe jest pozbycie się nie tylko zapachu sadzy, lecz również ograniczenie jej osadzania się na ścianach komina.

Warto jednak w tym przypadku uważać – w obiegu pojawiają się preparaty, które ograniczają osadzanie się sadzy, lecz w zamian za to dostarczają innych substancji toksycznych, jakie powstają podczas kontaktu preparatu z wysoką temperaturą.

Samodzielna walka z sadzą – dlaczego jest niebezpieczna?

Jedną z przyczyn zapachu sadzy w pokojach jest jej osadzanie się nie tylko w kominie, lecz też na ścianach. Samodzielna walka z nią może nie tylko skończyć się brakiem powodzenia w walce z nieestetycznymi plamami – chodzi tutaj również o bezpośredni kontakt z substancją szkodliwą dla zdrowia.

Podczas czyszczenia plam z sadzy, toksyczne związki lotne, jakie zdążyły osadzić się w strukturze powierzchni ściany, ponownie uwalniają się do otoczenia, przenikając m.in. do Twoich dróg oddechowych. Negatywny wpływ sadzy na organizm ludzki nie ujawnia się od razu, lecz po latach nierozważnego obchodzenia się z nią możesz nabawić się poważnych problemów ze zdrowiem.

Usuwanie sadzy ze ścian – komu ją powierzyć?

W Polsce istnieje dużo firm, działających zarówno lokalnie, jak i na terenie całego kraju, z których pomocą możesz skutecznie pozbyć się problemu i usunąć sadzę ze ścian. Jedną z nich jest Vector, z którą możesz skontaktować się w dowolnej miejscowości w kraju. Istotne jest, aby zrobić to odpowiednio wcześnie, kiedy usuwanie sadzy może być zrealizowane sprawnie i skutecznie.

Usuwanie sadzy ze ścian

Jakich działań podejmują się profesjonaliści się, by rozwiązać Twój problem?

  • Usuwają sadzę ze ścian za pomocą odpowiednio dobranych środków.
  • Stosują preparaty ograniczające jej ponowne osadzenie.
  • Przeprowadzają dezynfekcję m.in. poprzez ozonowanie, dzięki czemu z powietrza usuwane są nie tylko groźne substancje, lecz też likwidowany jest nieprzyjemny zapach, dzięki czemu Twoje mieszkanie jest świeże, czyste i bezpieczne.

Walka z zapachem sadzy najskuteczniejsza jest przy skorzystaniu z pomocy odpowiednio przygotowanych specjalistów. Chodzi tu o Twoje bezpieczeństwo, dlatego też nie wahaj się i usuń sadzę ze swojego domu na dobre!