Jak rozpoznać Helicobacter pylori?

Zakażenie bakterią Helicobcter pyroli jest dość powszechne i według wielu badań może ono dotyczyć nawet połowy całej populacji. Związane jest z różnego rodzaju dolegliwościami ze strony układu pokarmowego i może być bardzo uciążliwe dla osób, które zostały nim dotknięte. Nieleczone zakażenie może powodować wiele poważnych problemów ze zdrowiem, które mogą dotyczyć także innych narządów i układów. Sprawdź, jak rozpoznać zakażenie, jak się ono objawia oraz w jaki sposób sobie z nim poradzić. 

Czym jest bakteria Helicobacter pylori?

Helicobacter pylori to bakteria o charakterystycznym spiralnym kształcie. Ma ona zdolność poruszania się, dlatego może przenikać przez błonę śluzową żołądka. Przez to, że wytwarzają one enzym ureazę, doprowadzają do zmiany środowiska żołądka z kwaśnego na zasadowe. Produkują one także toksyny, które negatywnie wpływają na błonę śluzową, co może powodować wiele problemów ze strony układu pokarmowego. 

test na Helicobacter pylori

Jak objawia się zakażenie bakterią?

Zakażenie bakterią Helicobacter pylori jest bardzo zdradliwe, ponieważ przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów. W tym czasie dochodzi do poważnych zmian w żołądku. Powodem do niepokoju powinny być przede wszystkim nawracające nudności oraz wzdęcia. U pacjentów dotkniętych zakażeniem bardzo często pojawia się także niestrawność oraz bóle brzucha. Do lekarza powinni zgłosić się także pacjenci, u których po jedzeniu pojawia się zgaga oraz uczucie pełności, a także zmniejszony apetyt oraz stan podgorączkowy. Można również przed wizytą u lekarza wykonać suchy test na Helicobacter pylori.

Jakie następstwa może nieść zakażenie Helicobacter pylori?

Nieprzyjemne dolegliwości związane z zakażeniem tą bakterią nie są jednak jedynym powodem do zmartwień. Może ona bowiem wywoływać wiele poważnych chorób. Jedną z nich jest przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka. Ulega ona w takiej sytuacji podrażnieniu. W najcięższych przypadkach uszkodzenie wyściółki żołądka prowadzi do powstania wrzodów, polipów oraz guzów. 

Inną chorobą, która może być następstwem zakażenia jest choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. Jeśli nie będą one odpowiednio wcześnie zdiagnozowane i leczone, może dojść do ich pęknięcia. Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja, która wiąże się z krwawieniem wewnętrznym.