Unieważnienie umowy frankowej a odfrankowienie – na czym polega różnica

Frankowicze od kilku lat coraz częściej dostają pozytywne decyzje dotyczące unieważnienia umowy frankowej. Kancelarie prawne specjalizujące się w sprawach Frankowiczów dobrze przeprowadzają także proces odfrankowienia. 

Kim są Frankowicze?

Frankowicze to potoczna nazwa na grupę Polaków, którzy w latach 90. XX wieku i przez kilka po roku 2000 zaciągnęły kredyty denominowane lub indeksowane we frankach szwajcarskich. Osoby, które decydowały się na kredyt we frankach szwajcarskich miały różne powody. Główną motywacją frankowiczów była możliwość uzyskania wyższej kwoty kredytu niż możliwa do uzyskania w walucie polskiej mimo takiej samej zdolności kredytowej.

Kredyt we frankach stanowił doskonałą alternatywę dla mniej majętnych osób, które marzyły o zakupie własnej nieruchomości. Szacuje się, że na kredyt we frankach szwajcarskich zdecydowało się około 600 tysięcy Polaków.

Przedstawiane zalety kredytu we frankach szwajcarskich:

  • niskie oprocentowanie,
  • stabilny kurs waluty,
  • niższe raty kredytu niż w walucie polskiej,
  • możliwość wzięcia kredytu przez osoby o niskich dochodach i niskiej zdolności kredytowej.

Dlaczego frankowicze mają teraz problemy?

Sytuacja frankowiczów wydawała się być idealna. Możliwość uzyskania korzystnego kredytu mimo małych zdolności finansowych, niskie raty czy zachęty ze strony agentów bankowych zachęcały Polaków do masowego brania kredytów we frankach. Sytuacja kredytobiorców uległa jednak zmianie w chwili, gdy zmienił się kurs franka szwajcarskiego. Kursy określane w umowach frankowiczów nie były określane w regulaminach ani w umowach.

Brak takich zapisów okazał się podstawą to tego, aby móc w dowolny sposób zmienić kursy, które nie muszą być zgodne z kursami walut ogłaszanymi przez Narodowy Bank Polski. Co więcej, problem frankowiczów okazał się poważny, kiedy wzrósł kurs franka szwajcarskiego. Wzrost ceny waluty spowodował wzrost wysokości rat kredytobiorców, a tym samym zwiększanie się zadłużenia Polaków, którzy zaciągnęli kredyty denominowane lub indeksowane.

pieniądze

Kredyt denominowany a indeksowany

Kredyty denominowane wydawały się atrakcyjnym rozwiązaniem, ponieważ są to kredyty złotowe, ale saldo kredytu określa się w umowie w walucie obcej. Frankowicze na umowach mieli zapisywaną wartość kredytu we frankach szwajcarskich, ale kwoty kredytu były wypłacane w polskiej walucie. Bank wypłacał kredyt po własnym kursie kupna z danego dnia, a spłata kredytu miała odbywać się po kursie sprzedaży ustalanym przez bank, także w złotówkach.

Drugim wariantem jest kredyt indeksowany. Jest to kredyt walutowy przyznawany osobom, które znają wysokość przyznanego kredytu z polskich złotych, otrzymują go w walucie i tak spłacają. Indeksowanie ma znaczenie w przypadku takiego kredytu, ponieważ kwota zadłużenia i wysokość raty są uzależnione od kursu waluty obcej

Proces unieważnienia umowy CHF

Unieważnienie umowy kredytowej oznacza, że rozwiązanie umowy nie ma żadnych negatywnych skutków prawnych. Unieważnienia CHF dokonują sądy, które mogą uznać, że umowy są sprzeczne z zasadami. Frankowicze to grupa osób, która może starać się o unieważnienie kredytu, a tym samym żądać od banku zwrotu całości nadpłaconych rat i innych opłat pobranych przez bank. Proces unieważnienia umowy frankowej polega więc na wyzerowaniu salda kredytu, ale bez strachu o utratę domu.

umowa we frankach

Proces odfrankowienia

Odfrankowienie kredytu to sposób na zwrot nadpłat kredytu, które wynikają z ustaleń przelicznika waluty. Proces odfrankowienia umożliwia zmniejszenie rat, a nawet odzyskanie odsetek. Możliwe jest także całkowite wyeliminowanie ryzyka walutowego, ponieważ zadłużenie zostaje zmienione z CHF na PLN. Proces odfrankowienia można uznać za pomyślny, jeśli sąd uzna, że umowa kredytu została spisana i podpisana przez strony z naruszeniem zasad współżycia społecznego.

Pomoc dla Frankowiczów

Kurs franka szwajcarskiego ma duże znaczenie dla Frankowiczów, ponieważ wielu z nich zaciągnęło kredyty, których wartość jest obecnie dwa razy wyższa niż pierwotnie.  Jeszcze w 2008 r. kurs franka wynosił tylko 2 zł. Uwolnienie waluty w 2015 r. spowodowało, że kurs wynosi około 5 zł. Pomoc frankowiczom okazała się niezbędna. Osoby, które podpisały niekorzystne umowy mogą skorzystać z kancelarii adwokackiej.

Frankowicze i ich sprawy to między innymi specjalność Kancelarii Wegner Kostka, w której można liczyć na fachową pomoc w analizie umów kredytowych, wyszukiwaniu niedozwolonych postanowień, obliczaniu wartości roszczenia. Pomoc dla kredytobiorców to także reprezentacja w kontakcie z bankiem i sądem czy sporządzanie opinii prawnych.