Botoks – jak długo działa?

Botoks najczęściej kojarzymy jako skuteczną broń z zakresu medycyny estetycznej w walce ze zmarszczkami. Tymczasem oprócz ujmowania nam lat, botoks ma jeszcze kilka innych, alternatywnych zastosowań. Jakie zabiegi można wykonać z użyciem botoksu? Jak długo on działa? Kiedy pojawia się efekt?

Najpopularniejsze zabiegi z użyciem botoksu

Początkowe zastosowania botoksu

Oprócz całkiem skutecznego pożegnania ze zmarszczkami przynajmniej na czas działania substancji, botoks ma szerokie zastosowanie również w medycynie ogólnej. Zanim zawitał w świecie estetyki, był wykorzystywany w przypadku schorzeń neurologicznych, takich jak migrena, kręcz szyjny, czy też porażenie mózgowe w celu rozluźnienia nadmiernie napiętych mięśni. W okulistyce sprawdzał się zaś w przypadku leczeniu zeza. Podczas wykonywania tego typu zabiegów okulistycznych lekarze odkryli przypadkiem, że pomaga on wygładzić zmarszczki.

Jakie dolegliwości leczy botoks?

Czy na tym kończy się wachlarz możliwości, jakie obecnie daje nam botoks? Absolutnie nie, dlatego też warto przedstawić również kilka innych zastosowań. Botoks świetnie sprawdza się w przypadku leczenia nadmiernej potliwości stóp, jako że toksyna botulinowa ma zdolność do zmniejszenia naturalnej aktywności gruczołów potowych.

Botoks pomocą w problemach intymnych

Warto wspomnieć również o leczeniu nietrzymania moczu, gdzie botoks niweluje nadmierne skurcze pęcherza, czy też ostrzykiwanie szczeliny odbytowej w celu poprawy krążenia krwi. Ciekawostką może być również fakt, że botoks może być ratunkiem dla kobiet borykających się z pochwicą – pomaga rozluźnić mięśnie pochwy, ułatwiając pacjentkom współżycie.

Kiedy pojawia się efekt działania botoksu?

Decydując się na botoks, pamiętaj o tym, że efekty nie są widoczne od razu. Pierwsze zmiany są widoczne już po kilku dniach, a pełny efekt zobaczysz najwcześniej po upływie 14 dni.

Zdarzają się czasem skutki uboczne, takie jak drobny siniak w okolicy ukłucia, czy też bóle wywołane przemieszczaniem niewielkiej ilości botoksu poza obszar zabiegowy. Objawy te jednak z czasem mijają i nie powinny stanowić powodu do niepokoju.

Jak długo utrzymuje się działanie botoksu?

Jest to w dużej mierze kwestia indywidualna, zależna m.in. od stylu życia, ilości wykorzystanego preparatu, a także od miejsca iniekcji. Na ogół szacuje się, że botoks może działać od 3 miesięcy do pół roku, a w przypadku uzupełnienia podczas wizyty korekcyjnej czas ten ulega oczywistym wydłużeniu.

Najczęstsze obawy związane z używaniem botoksu

Mit “maski”

Ze względu na efekt, jaki można uzyskać dzięki wstrzykiwaniu botoksu, zabieg ten budzi pewne kontrowersje. Jedną z nich jest przekonanie, że po ostrzykiwaniu twarz nabierze sztucznego wyrazu. Jak wygląda prawda? Toksyna botulinowa skutkuje nietrwałym porażeniem skurczu mięśni, co objawia się na zewnątrz poprzez wygładzenie istniejących bruzd.

Sprawia to, że mimika staje się co prawda ograniczona, lecz doświadczony lekarz doskonale wie, jak unikając sztucznego efektu, aplikować botoks. Gdańsk jest miastem, w którym liczni specjaliści z zakresu medycyny estetycznej wręcz prześcigają się w tym, by zapewnić swoim odbiorcom jak największy komfort i jak najbardziej naturalny efekt.

Mit o pogłębianiu się zmarszczek

Innym popularnym przekonaniem jest pogłębienie się zmarszczek po odstawieniu botoksu. Nie jest to zgodne z prawdą. Co prawda, mięśnie odzwyczajają się od pracy, jaką jest przewodzenie impulsów nerwowych wywołujących ruch, lecz po odstawieniu botoksu ulegają one stopniowej regeneracji i sytuacja wraca powoli do punktu wyjścia. Nie ma tutaj mowy o zmarszczkach głębszych, niż przed zastosowaniem botoksu.

kobieta z fiolkami po botoksie

Czy botoks jest remedium na wszystkie problemy?

To prawda, że efekty, jakie może zapewnić regularne korzystanie z zastrzyków z botoksu, potrafią być oszałamiające. Niemniej jednak nie jest możliwe przywrócenie za jego pomocą idealnie młodzieńczego wyglądu np. u osób starszych, z mocno zwiotczałą skórą.

Wiele osób rezygnuje również w obawie przed bolesnym zabiegiem. Podczas iniekcji z użyciem botoksu nie używa się co prawda znieczulenia miejscowego, lecz można poprosić o zastosowanie kremu znieczulającego, który będzie miał równie dobry efekt.

Korzystanie z botoksu staje się coraz bardziej popularne. Może pomóc w odzyskaniu młodzieńczego wyglądu, nabraniu pewności siebie, a przede wszystkim może pomóc w zwalczaniu niektórych schorzeń.