Leczenie ozonem medycznym – dlaczego warto je stosować?

Leczenie ozonem medycznym to stosunkowo nowa forma terapii, która dopiero zdobywa sobie popularność w Polsce.

Jak się okazuje, jest ona pomocna przy leczeniu wielu chorób, w tym nowotworów, cukrzycy, czy też chorób skórnych. Jak wygląda terapia ozonem medycznym? W jaki sposób może być przeprowadzona? Dlaczego ozonoterapia jest polecana w przypadku boreliozy?

Ozonoterapia – na czym polega?

Jedną z najważniejszych metod jest autohemotransfuzja, polegająca na pobraniu z większej żyły ok. 200 ml krwi w celu napełnienia jej ozonem. Krew zamykana jest w szczelnej butelce, po czym za pomocą odpowiedniej aparatury dodawany jest do niej ozon. Po zakończeniu procedury krew jest aplikowana z powrotem do krwiobiegu. Nie jest to jednak jedyna forma, za pomocą której można przeprowadzić leczenie ozonem. Poniżej opisujemy przykłady innych metod.

Jak może wyglądać ozonoterapia? Przykładowe metody

Ozonoterapia może przybierać zarówno formę lekko inwazyjną, jak choćby w postaci zastrzyków, jak i mogą być zastosowane metody niewymagające tej niezbyt lubianej przez pacjentów formy podawania ozonu. Wyróżniamy m.in.:

  • iniekcje domięśniowe,
  • zastrzyk bezpośredni do tętnicy udowej,
  • kąpiel suchą, polegającą na założeniu na miejsce objęte chorobą specjalnego rękawa i napełnieniu go ozonem,
  • aplikację ozonu do płynu mózgowo-rdzeniowego,
  • zastosowanie naozonowanych kropli do oczu,
  • podawanie ozonu do jam ciała (ucho, pochwa, odbyt, pęcherz),
  • opatrunki ozonowe,
  • saunę ozonową.

Dlaczego warto zainteresować się sauną ozonową?

Połączenie sauny z ozonoterapią to stosunkowa nowość. Sauna pomaga w odprężeniu się, lepszemu dotlenieniu organizmu, czy też zwiększeniu ilości czerwonych krwinek. Łącząc to z zaletami zastosowania leczenia ozonem, sauna ozonowa może przynieść liczne korzyści dla organizmu. Z uwagi jednak na fakt, że wiele osób nie może korzystać z sauny, pojawiła się alternatywa w postaci kapsuł jednoosobowych, w których panująca temperatura jest znacznie niższa, niż ta w klasycznej saunie, dzięki czemu możliwe jest wydłużenie pojedynczej sesji i umożliwienie korzystania osobom zmagającym się z problemami zdrowotnymi.

Dlaczego leczenie ozonem medycznym jest polecane w przypadku boreliozy?

Zaczynając od początku, szacuje się, że w Polsce występuje aż 20 gatunków kleszczy, mogących przenosić boreliozę. Ponadto chorobą tą można zarazić się również przez kontakt z muchami, komarami, pchłami czy też wszami. Dodatkowym problemem jest również to, że borelioza często mylona jest z innymi chorobami, a przez to leczona w zupełnie niewłaściwy sposób. 

Borelioza jest tym bardziej niebezpieczna, że wykorzystuje enzymy produkowane przez komórki organizmu osoby chorej. Mowa tutaj o enzymach litycznych, odpowiadających za rozkład komórek, co umożliwia przedostawanie się wirusów do środka. 

Ozonoterapia swoją skuteczność opiera na braku systemu chroniącego przed wystąpieniem stresu oksydacyjnego u komórek wirusowych. Cząsteczki ozonu przebijają błonę komórkową patogenów i po dotarciu do ich materiału genetycznego, niszczą je. Ponadto ozon podnosi ilość tlenu we krwi, co utrudnia dalszy rozwój wirusa i dodatkowo stymuluje większą produkcję związków kluczowych dla poprawy funkcjonowania systemu odpornościowego. 

Dodatkowe korzyści płynące z leczenia ozonem

W przypadku boreliozy mamy do czynienia z podstępną chorobą, której zwalczanie może trwać nawet przez lata. Prowadzi to do osłabienia organizmu, a także znacznie zwiększa ryzyko dysfunkcji sercowych, a także układu mięśniowo-szkieletowego czy też nerwowego. Zastosowanie serii zabiegów leczniczych z wykorzystaniem ozonu pozwala zapobiec uodpornieniu się wirusa na stosowane antybiotyki, a także daje możliwość przyspieszenia leczenia. 

lekarz

Dlaczego warto zdecydować się na ozonoterapię?

Pacjenci decydujący się na ten rodzaj leczenia mogą liczyć m.in. na szybsze wyjście z choroby, lepsze dotlenienie organizmu, odczuwalną poprawę samopoczucia, a nawet zwalczanie przewlekłego zmęczenia. Ponadto leczenie ozonem medycznym ma stosunkowo niewiele przeciwwskazań w porównaniu z wieloma innymi sposobami leczenia chorób, a do tego niewiele jest również skutków ubocznych. Ozonoterapia jest skutecznym sposobem na zlikwidowanie części chorób w sposób całkowity, dlatego też warto wziąć ją pod uwagę, szukając skutecznej terapii w leczeniu m.in. boreliozy.