Jak się przygotować do badania krwi?

Morfologia krwi jest jednym z podstawowych badań, dzięki któremu można wykryć nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu i podjąć stosowne kroki, by im przeciwdziałać. Morfologię warto jednak wykonywać również profilaktycznie. Jak ważne jest regularne badanie krwi i jak należy się do niego przygotować?

Regularne badania krwi– dlaczego jest tak ważna?

Jej regularne wykonywanie jest zalecane z uwagi na możliwość wykrycia licznych schorzeń, w tym cukrzycy czy też nowotworów. Co więcej, wiele chorób ma tzw. przebieg utajony, przez co organizm może długo nie wysyłać niepokojących sygnałów. Morfologia ułatwia rozpoznanie takich schorzeń i daje szansę na podjęcie skutecznego leczenia we wczesnym stadium. Regularne badania umożliwiają również wykrycie stanów zapalnych, alergii, infekcji lub zaburzeń odporności organizmu.

Kiedy warto zdecydować się na morfologię krwi? 

W celach profilaktycznych powinna ona być wykonywana co najmniej raz do roku. Oprócz tego organizm wysyła czasem pewne sygnały, które łatwo przeoczyć, a które mogą być sygnałem do zbadania się.

Morfologię warto wykonać w przypadku pojawiających się sygnałów:

  • osłabienie organizmu,
  • bladość skóry,
  • szybki spadek masy ciała (bez działań podejmowanych w tym celu),
  • bóle kostne,
  • częste infekcje,
  • trudności w gojeniu się ran,
  • częste pojawianie się sińców.

regularne badania krwi w Jaworznie

Parametry badane podczas morfologii mają ustalone normy i niezgodność z nimi nawet w niewielkim stopniu może oznaczać pojawienie się problemu. Może, lecz nie musi. Wyniki badań muszą być interpretowane również na podstawie ogólnego stanu zdrowia pacjenta, prowadzonego trybu życia, a także zażywanych leków. Dlatego też tak ważne jest konsultowanie uzyskanych wyników z lekarzem. 

Badania krwi w kobiet ciąży

W ciągu tych kilku miesięcy rozwoju płodu przyszła mama musi przechodzić częste badania, by mieć pewność, że maluchowi i jej samej nic nie zagraża. Do badań tych zalicza się również morfologia. Wykonanie pierwszej zaleca się po około 10 tygodniach od zajścia w ciążę, a ostatnią na około tydzień lub dwa przed porodem. Morfologia w czasie ciąży powinna być wykonywana przynajmniej trzykrotnie, nawet wtedy, gdy organizm nie wysyła żadnych niepokojących objawów. 

Jak należy przygotować się do badań krwi w labolatorium?

Ze względu na to, że wyniki badań można bardzo łatwo zaburzyć m.in. poprzez obfity posiłek lub wysiłek fizyczny, istnieje kilka zaleceń dotyczących przygotowania się na badania krwi:

  • badanie powinno odbywać się z rana, pomiędzy godziną 7:00 a 10:00,
  • należy przyjść na pobranie dobrze wypoczętym,
  • przed wejściem do gabinetu zaleca się ok. 15 min odpoczynku,
  • warto wypić szklankę niegazowanej wody przed wyjściem z domu,
  • w przypadku zażywania leków należy upewnić się, że ich przyjęcie przed badaniem nie zaburzy wyniku,
  • przez ok. 12 godzin przed pobraniem należy unikać wysiłku fizycznego. 

badania krwi Jaworzno

Jak wybrać dobre laboratorium diagnostyczne w Szczecinie?

Aby badanie przebiegło szybko i sprawnie, warto zwrócić uwagę na renomę placówki, a także na jakość wykorzystywanego sprzętu. Liczy się również oferowany zakres badań – im szerszy, tym lepiej. Na ogół większość z nas po wybraniu jednej, dobrej placówki, pozostaje przy niej na okoliczność wykonywania kolejnych badań. 

Godnym polecenia Laboratorium Medycznym,  w który można wykonać badania krwi w Szczecinie jest placówka Medicus.