Jaki powinien być dentysta dla dzieci?

Dzieci wyjątkowo źle znoszą wizyty u wszelkich lekarzy. Konieczność udania się do stomatologa bądź dentysty zwłaszcza dla mniejszego dziecka jest ogromnym zmartwieniem, na które maluch odpowiada płaczem lub krzykami. Aby wytłumaczyć dziecku jak ważne jest regularne składanie wizyty u dentysty należy już od najmłodszych lat przyzwyczajać je i uczyć jak dbać o higienę jamy ustnej. Maluch będzie bardziej świadomy ewentualnych konsekwencji jakie może przynieść zaniedbanie zębów. Aby dziecko chętniej zgadzało się na wizyty u stomatologa warto wybrać odpowiedniego dentystę, który będzie cechował się wyjątkową wrażliwością i dobrym podejściem do małych pacjentów.

Jak wybrać stomatologa dla dziecka?

Bardzo często stomatolodzy podając informacje na temat swojej działalności np. na swoich stronach internetowych dodają wiadomości odnośnie tego, że pracują również z dziećmi. Przed umówieniem się na wizytę z danym dentystą warto w pierwszej kolejności zapoznać się dokładnie z jego kwalifikacjami i doświadczeniem. Dobrym pomysłem jest również zaczerpnięcie informacji na temat danego stomatologa od znajomych lub rodziny. Dzięki temu będziemy w stanie uzyskać informacje z pierwszej ręki, które mogą zaważyć na podjętej decyzji odnośnie skorzystania z danych usług.

Stomatolog dziecięcy powinien potrafić współpracować z małymi pacjentami, rozumiejąc że ich zachowania oraz próg bólu są na znacznie innym poziomie niż w przypadku dorosłych. Miła i sympatyczna atmosfera pozwoli przełamać pierwsze lody w kontakcie lekarza z dzieckiem. Zdecydowanie pomocne w rozluźnieni napięcia może być samo wyposażenie gabinetu dostosowane do najmłodszych. Gabinet stomatologiczny ozdobiony bajkowymi postaciami, rysunkami czy kolorowymi obrazkami będzie kojarzył się dziecku zdecydowanie milej, niż gdyby wizyty odbywały się w minimalistycznym wnętrzu. Radosna, cicho grająca muzyka pozwoli dodatkowo rozładować napięcie.

stomatolog dziecięcy kraków nowa huta

Bardzo wielu dentystów aby zachęcić dziecko do kolejnego pojawienia się na wizycie rozdaje upominki w formie naklejek czy gadżetów. W ten sposób nie tylko wręczają prezent dziecku, które grzecznie wytrzymało całą kontrolę, ale również  nawiązują lepszą relację. Zbudowanie całej miłej atmosfery i obecność sympatycznego stomatologa zagwarantuje, że dziecko nie będzie płakało na wieść o konieczności kolejnej wizyty. Dzięki temu już od najmłodszych lat będzie ono zdobywało dobre nawyki, a jako dorosły nie będzie unikało kontaktu z dentystą.

Jak przygotować dziecko przed wizytą u dentysty?

Zwłaszcza pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym w Szczecinie lub innej miejscowości może być dla malucha sporym przeżyciem. Każdy rodzić powinien zadbać o to by nie stresować dziecka przed wizytą. Najlepiej skupić się na pozytywnych aspektach np. że zęby będą piękne i zdrowe, a po kontroli lekarz wręczy upominek.  Dzięki temu maluch już od najmłodszych lat będzie dobrze kojarzył dentystę iw przyszłości  nie będzie miał problemów z umówieniem się na kolejne wizyty. Rodzic nie powinien również opowiadać przy dziecku swoich własnych historii związanych np. z bolesnym zabiegiem, borowaniem czy wyrywaniem zębów.

Jeśli maluch boi się lekarzy warto zamiast tego słowa wybierać określenia „pan” lub „pani”. Zagwarantuje to obniżenie poziomu strachu, a dziecko nie będzie się niepotrzebnie niepokoiło. Dobrym pomysłem jest aby przed pierwszą wizytą dokładnie opowiedzieć maluchowi jak będzie ona wyglądała. Dokładne opisanie, krok po kroku każdego zachowania dentysty sprawi, że dziecko będzie lepiej przygotowane, a jego zachowanie również będzie bardziej przewidywalne i spokojne, co jest niezwykle ważne zwłaszcza w przypadku żywiołowych dzieci.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.