Po jakich lekach nie można pić alkoholu?

Wiele leków wykazuje interakcje z alkoholem. Oznacza to, że nie wolno ich łączyć ze sobą, gdyż mogą wywołać negatywne skutki w organizmie. Nie rzadko takie połączenie może być niebezpieczne dla życia. Nawet osoby, które sięgają po alkohol sporadycznie, powinny wiedzieć, z jakimi lekami nie wolno go łączyć pod żadnym pozorem.

Jak leki działają na organizm?

Leki zawierają substancje czynne, które trafiają do krwioobiegu i w ten sposób są transportowane do poszczególnych narządów. Po wchłonięciu substancji leczniczej dochodzi do jej zmetabolizowania. W efekcie powstają metabolity. Aby przyjmowany lek mógł zadziałać zgodnie z przeznaczeniem, niezbędne jest to, aby wszystkie etapy jego metabolizacji przebiegały prawidłowo. W przypadku spożywania alkoholu ten proces może zostać zaburzony, co oznacza, że substancje czynne nie działają tak, jak powinny.

Alkohol a organizm człowieka

Alkohol, tak sam jak leki, po spożyciu wchłania się do organizmu. Wraz z krwią jest rozprowadzany po organizmie, podlega procesowi metabolizacji. Następnie zostaje wydalony z organizmu. Metabolizm alkoholu zachodzi na kilka różnych sposobów. Najważniejszy jest ten przy udziale dehydrogenazy alkoholowej. Jest to enzym, którego działanie doprowadza do przemiany alkoholu w aldehyd octowy. W kolejnym etapie jest zamieniany do kwasu octowego i w takiej właśnie postaci jest wydalany z organizmu.

Zarówno rozkład alkoholu, jak i leków to proces długotrwały i skomplikowany. Zachodzi on przy udziale tych samych enzymów. Oznacza to, że równoczesne spożywanie zarówno alkoholu, jak i leków może znacząco osłabiać ich działanie. Jednocześnie wiąże się to także z ryzykiem tego, że profil działania leków znacząco się zmieni. W efekcie mogą pojawić się niepożądane skutki uboczne.

Ryzykiem jest także to, że po spożyciu alkoholu bezpośrednio przed lub po zażyciu leków jego stężenie w krwi będzie wyższe niż w normalnej sytuacji. Oznacza to nasilenie nieprzyjemnych objawów. Mogą być one nie tylko uciążliwe, ale i niebezpieczne dla życia.

Jakich leków bezwzględnie nie można łączyć z alkoholem?

Jedną z substancji czynnych, której nie należy łączyć z alkoholem, jest paracetamol. Takie połączenie może bowiem prowadzić do zwiększenia stężenia metabolitu paracetamolu, który jest szkodliwy dla wątroby oraz nerek. Warto mieć na uwadze to, że ta substancja czynna jest zawarta w wielu lekach przeciwbólowych dostępnych bez recepty. Bardzo często jest także dodawana do środków na przeziębienie.

Kolejna grupa leków, to niesteroidowe leki przeciwzapalne. Zalicza się do nich ibuprofen, kwas acetylosalicylowy oraz ketoprofen. Połączone z alkoholem mogą działać drażniąco na błonę śluzową żołądka. To z kolei zwiększa ryzyko wrzodów żołądka oraz krwawień.

Na spożywanie alkoholu muszą także uważać osoby przyjmujące leki przeciwdepresyjne oraz środki opioidowe. Ich łączenie może zwiększać stężenie leków we krwi i być śmiertelne. W przypadku leków na depresję ogromnym zagrożeniem jest natomiast wystąpienie drgawek oraz nagłe skoki ciśnienia. 

alkohol

Kolejne leki, które trzeba przyjmować osobno to środki przeciwhistaminowe. W połączeniu z alkohole mogą powodować silne zawroty głowy oraz ogólny spadek samopoczucia. Niebezpieczne może być także jednoczesne spożywanie wysokoprocentowych trunków z lekami przeciwpadaczkowymi.

Innym bardzo niebezpiecznym połączeniem są leki poprawiające sprawność seksualną i alkohol. Podnoszą one ciśnienie krwi, a alkohol je obniża, co może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Dla własnego bezpieczeństwa należy więc zrezygnować z takiego połączenia.

Nie można także zapomnieć o tym, aby nie sięgać po alkohol podczas antybiotykoterapii. Przede wszystkim osłabia on działanie tego rodzaju leków, przez co proces leczenia jest nieskuteczny. Antybiotyki przepisuje się wtedy, gdy organizm walczy z infekcją bakteryjną, dlatego leczenie musi zostać przeprowadzone jak najszybciej oraz skutecznie. Warto więc wstrzymać się przed spożywaniem alkoholu, gdy lekarz zalecił antybiotykoterapię. Więcej informacji na ten temat znajdziesz pod adresem https://nasz-gabinet.pl/antybiotyk-a-alkohol/

Połączenie alkoholu z lekami, także tymi dostępnymi bez recepty nie jest najlepszym pomysłem. Należy zrezygnować z picia, gdy przyjmuje się leki, co pozwoli uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.