Zespół cieśni nadgarstka a styl życia: jakie zmiany warto wprowadzić, aby zapobiegać powstawaniu tego schorzenia?

Zespół cieśni nadgarstka to schorzenie, które może wywoływać wiele negatywnych dolegliwości. Wcześnie rozpoznana choroba oraz wdrożenie odpowiedniego i przede wszystkim skutecznego leczenia to niezwykle istotna kwestia, która wpływa na to, czy w przyszłości nie dojdzie do trwałego uszkodzenia dłoni. Na szczęście istnieje wiele sposobów pozwalających zapobiegać temu problemowi. Co wpływa na rozwój zespołu cieśni nadgarstka i jaki tryb życia należy prowadzić, aby zminimalizować ryzyko powstania tego schorzenia?

Jakie czynniki wpływają na rozwój zespołu cieśni nadgarstka?

Choroba określana, jako zespół cieśni nadgarstka znana jest już od bardzo dawna. Główne czynniki, które przyczyniają się do jej rozwoju to częste powtarzanie regularnych ruchów dłońmi. Za konieczność częstych ruchów nadgarstka może odpowiadać:

  • praca przy komputerze (częste pisanie na klawiaturze i używanie myszki),
  • brak ruchu w obszarach nadgarstków,
  • praca fabryce (wykonywanie różnych czynności przy taśmie),
  • jazda na rowerze,
  • wykonywanie ciężkich ćwiczeń,
  • częste urazy rąk, zwichnięcia, krwiaki,
  • nieprawidłowo zrośnięte złamania,
  • zmiany hormonalne,
  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • gra na instrumentach muzycznych,
  • stres.

Do rozwoju zespołu cieśni nadgarstka dochodzi również u osób, które mają niedobory witaminy B6 oraz B12. W tym przypadku ważne jest wykonanie badań krwi, co pozwoli na określenie ewentualnych niedoborów witamin.

Choroba ta początkowo nie musi dawać konkretnych objawów i może rozwijać się właściwie niezauważalnie. W momencie, kiedy dojdzie do rozwoju stanu zapalnego, przerośnięcia, pogrubienia dochodzi się do uciśnięcia nerwu pośrodkowego oraz niedokrwienia, co powoduje nieprzyjemne dolegliwości i w większości przypadków uniemożliwia normalne funkcjonowanie.

Jeżeli więc zauważymy u siebie niepokojące objawy, należy jak najszybciej udać się do lekarza, aby w porę wdrożyć odpowiednie leki. Szybkie zastosowanie leczenia pozwoli na pozbycie się dolegliwości. Leczenie zespołu cieśni nadgarstka w Jeleniej Górze to jedna z najlepszych decyzji, jeśli zależy nam na profesjonalnym podejściu specjalistów i szybkich terminach wyznaczonych wizyt.

nadgarstek

Jakie zmiany warto wprowadzić, aby uniknąć rozwoju tego schorzenia?

Wielu różnych schorzeń można w porę uniknąć, dzięki czemu wraz z biegiem lat wcale nie muszą pojawiać się dolegliwości pogarszające nasze funkcjonowanie. Działania profilaktyczne mające zapobiegać zespołowi cieśni nadgarstka pozwolą uniknąć lub opóźnić rozwój tej choroby. Aby jednak było to możliwe, należy wiedzieć, jak styl życia wpływa na to schorzenie.

Konkretne zmiany, jakie wprowadzimy, powinny być uzależnione od tego, jak, na co dzień prowadzimy styl życia. Zmiana tego trybu będzie wyglądała zupełnie inaczej u osób pracujących, starszych, sportowców itp.

Każdy, kto chce zachorować na to schorzenie musi pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • Odpowiednia suplementacja witaminy B6 i B12. Oczywiście w tym przypadku ważna jest też dieta bogata w różne składniki mineralne i inne witaminy. W diecie muszą znaleźć się także nienasycone kwasy tłuszczowe. Wzmocnienie układu nerwowego i działanie przeciwzapalne, które wykazuje mnóstwo witamin to niezwykle istotna kwestia wpływająca na skuteczniejsze zapobieganie zespołu cieśni nadgarstka.
  • Wykonywanie regularnych ćwiczeń, które pozytywnie wpłyną na ukrwienie mięśni nadgarstków m.in. kręcenie dłońmi, strzepywanie nimi.
  • Zachowanie prawidłowej pozycji podczas snu. Głowa powinna być podparta tak, aby kręgosłup był ułożony w sposób naturalny. Ręce natomiast muszą być ułożone wzdłuż tułowia, a nadgarstki całkowicie wyprostowane.

Poza ogólnymi zaleceniami wyróżnia się również te, skierowane dla osób, pracujących, zwłaszcza tych wykonujących pracę z użyciem klawiatury. Takie osoby muszą dobrać odpowiednią myszkę oraz podkładkę, która będzie idealnie wyprofilowana pod nadgarstek. Klawiatura podczas pracy powinna być ustawiona poziomo.

Jeżeli jesteśmy narażeni na to schorzenie, warto zakładać na noc specjalne ortezy usztywniające lub opaski. Profilaktyka zespołu cieśni nadgarstka na każdym etapie musi odbywać się pod okiem dobrego specjalisty. Tylko wtedy będziemy mieli pewność, że ryzyko zachorowania na tę chorobę w naszym przypadku będzie bardzo małe. Dodatkowo poprawi się również komfort życia osób stosujących działania profilaktyczne.